[Wskaźniki techniczne] Alligator

21 marca, 2024 Autor Patryk Branicki 1

Alligator to wskaźnik stworzony przez Billa Williamsa służący do określania, czy rynek znajduje się w trendzie, czy w konsolidacji. Jest wskaźnikiem lekko opóźnionym, dlatego pokazuje tylko w pełni rozwinięty trend. Alligator składa się z trzech średnich ruchomych, które odnoszą się metaforycznie do części ciała aligatora:

  • SMMA(13) przesunięta o 8 świec do przodu, oznaczona kolorem niebieskim – “szczęki aligatora”. Przejście przez szczęki oznacza możliwość wejścia z konsolidacji w trend, lub odwrotnie.
  • SMMA(8) przesunięta o 5 świec do przodu, oznaczona kolorem czerwonym – “zęby aligatora”.
  • SMMA(5) przesunięta o 3 świece do przodu, oznaczona kolorem zielonym – “usta aligatora”.
Wskaźnik alligator na wykresie EURUSD H1 (tradingview.com)

Zachowanie wskaźnika też jest metaforą aligatora: gdy szczęki, zęby i usta są blisko siebie i są “zaplątane”, wtedy aligator ma zamkniętą paszczę i śpi – występuje konsolidacja. Gdy linie zaczynają oddalać się od siebie i układać w kolejności niebieska – czerwona – zielona (lub odwrotnie), oznacza to, że aligator się budzi – rozpoczyna się trend. Dynamicznie oddalające się od siebie linie oznaczają, że aligator poluje – trend jest rozwinięty.

Wskazania alligatora na wykresie dziennym EURUSD (tradingview.com)

Na pierwszy rzut oka, alligator wydaje się idealnym wskaźnikiem pokazującym trend. Jednak należy zauważyć, w którym momencie pojawia się sygnał. Na poniższym wykresie przedstawiłem moment wejścia i wyjścia na podstawie tylko i wyłącznie omawianego wskaźnika:

Alligator na wykresie EURUSD D1 (tradingview.com)
Alligator na wykresie EURUSD D1 (tradeingview.com)

Jak widzimy, wskaźnik “działa” tylko przez niewielką część ruchu, a czasami może nawet prowadzić do strat! Dlatego alligatora lepiej używać na rynkach o silnych trendach. Dodatkowo, warto określać moment wejścia i wyjścia za pomocą innych wskaźników, aby uchwycić większą część ruchu. Do oznaczenia wejść można użyć choćby oscylatora stochastycznego, natomiast moment wyjścia dobrze pokaże nam MACD.