Szaleństwo na polskiej giełdzie! Takich cen nie było nigdy w historii!

7 grudnia, 2023 Autor Patryk Branicki 0

Wiszący na włosku kryzys w Stanach Zjednoczonych, wykolejenie tamtejszej branży nieruchomości oraz trzymanie absurdalnie wysokich stóp procentowych Fed w stosunku do inflacji powoduje masowy odpływ kapitału i inwestorów na inne rynki. Polska jest jednym z największych beneficjentów tej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że ta hossa ma kruche podstawy, ponieważ wystąpienie realnej recesji całej gospodarki USA spowoduje efekt domina, który dotknie również nasz kraj.

Sytuacja w Polsce jest też sama w sobie dobra, oczywiście jeśli chodzi o wskaźniki gospodarcze, bo na pewno nie o dobrobyt społeczeństwa. Rekordowe zyski osiągają gracze tacy jak PZU czy Orlen. Cały sektor bankowy dostał gigantyczny zastrzyk gotówki w postaci kredytów BK2%. To sprawia, że Polska staje się dwudziestą gospodarką świata na papierze.

Podstawowy benchmark warszawskiej giełdy, WIG, bije w tym roku co raz to nowe rekordy. Już w raporcie nr 46 pisałem o nowym ATH na tym indeksie. Obecnie uformował szczyt na poziomie o 2000 punktów wyższym. Wzrost od początku roku wyniósł ponad 37%:

WIG D1 (tradingview.com)

Akcje PZU prawie dotarły do szczytu wszech czasów na poziomie 51,40 PLN. Najwyższa cena transakcji wyniosła 49,38 PLN, po czym nastąpiła korekta. Grupa PZU nie powiedziała jednak ostatniego słowa, ponieważ jest bardzo mocna fundamentalnie. Od początku roku akcje przedsiębiorstwa wzrosły o ponad 44%.

PZU D1 (tradingview.com)

Indeksowi WIG20 trochę jeszcze brakuje do AHT, jednak stopa zwrotu z buy & hold wyniosła ponad 33%:

WIG20 D1 (tradingview.com)

Alior Bank jest jeszcze daleko od AHT, ale technicznie może być w końcówce trzeciej fali Elliotta, czyli po korekcie powinien nastąpić historyczny rekord notowań. Spółka jest też bardzo stabilna fundamentalnie pod skrzydłami grupy PZU. Roczny zwrot z trzymania akcji od stycznia to lekko ponad 134%!

ALR D1 (tradingview.com)

PKO BP brakuje niecałe 6zł za papier do osiągnięcia historycznego szczytu. Brakuje zaledwie 9% wzrostu. To niewiele w porównaniu do całego ruchu z tego roku, gdzie kurs wzrósł o prawie 69%:

PKO D1 (tradingview.com)

W związku z kredytem BK2% rekordowe zyski osiągają również deweloperzy, co przekłada się na cenę akcji. Budimex zanotował niespotykany dotychczas wzrost o prawie 116%:

BDX D1 (tradingview.com)

mBankowi zostały tylko górne cienie świec z okresów maksymalnych cen w historii (wzrost o ponad 105%):

MBK D1 (tradingview.com)

Santander już dawno kieruje się w stronę Księżyca. Bank przebił ostatni rekord o niemal 17%:

SPL D1 (tradingview.com)