Kredyt a pożyczka. Czym się różni kredyt od pożyczki?

3 stycznia, 2023 Autor Patryk Branicki 0

Pożyczka i kredyt to wbrew pozorom nie to samo. To zupełnie inne produkty. Przede wszystkim są one regulowane przez inne przepisy. 

Kredyt jest zobowiązaniem pieniężnym kredytobiorcy (klienta), którego udziela kredytodawca, czyli bank. Zasady nim rządzące określa prawo bankowe. Każdy kredyt wymaga pisemnej umowy, na mocy której bank udostępnia środki klientowi na określony czas oraz określony cel. Klient w zamian zwraca oprócz pożyczonego kapitału, także odsetki i prowizję. Warunki umowy są ściśle określone przez prawo, dlatego niemożliwe jest uzyskanie kredytu o prowizji lub oprocentowaniu przekraczającym maksymalne wartości określone w ustawie, kredytu bez BIK, kredytu od innego podmiotu niż bank, itd. 

Pożyczka jest regulowana przepisami Kodeksu Cywilnego, który jest dużo mniej restrykcyjny. Przedmiotem pożyczki nie muszą być pieniądze, nie musi być ona oprocentowana, nie musi mieć nawet formy pisemnej (chociaż powyżej 1000 zł powinna). Pożyczki może udzielić dowolny podmiot, np. pożyczkowa firma pozabankowa, a nawet osoba prywatna. Pożyczkę można otrzymać bez sprawdzania BIK, a nawet bez zdolności kredytowej! 

Oba produkty łączy maksymalna możliwa wysokość opłat za za zaciągnięcie długu. Określa ją z kolei tzw. ustawa antylichwiarska. Z reguły kredyt jest tańszy od pożyczki, oraz nie zaśmieca nam historii kredytowej (o ile jest prawidłowo spłacany), natomiast ta druga jest o wiele bardziej dostępna. Dlatego przed wzięciem pożyczki w tzw. parabanku należy się poważnie zastanowić, czy rzeczywiście jej potrzebujemy, oraz czy nie możemy zamiast tego ubiegać się o kredyt w banku.