[Wskaźniki makroekonomiczne] NFP

21 lipca, 2023 Autor Patryk Branicki 3
Odczyt NFP (myfxbook.com)

NonFarm Payrols, w skrócie NFP, to najważniejsze cykliczne wydarzenie na rynku walutowym. Prawie zawsze odbywa się w pierwszy piątek miesiąca. Rzadko jest przekładany, gdy na przykład pierwszy piątek miesiąca jest jego pierwszym dniem. Wskaźnik ukazuje zmianę miejsc pracy w całym sektorze pozarolniczym, więc jest dobrym i szybko reagującym miernikiem kondycji gospodarki. Od zmiany miejsc pracy zależy tak naprawdę wszystko inne, włącznie z PKB, PMI, bezrobociem, a w dalszej perspektywie nawet polityką stóp procentowych. Odczyt jest tak ważny, że ma wpływ na gospodarki innych krajów, na przykład Polski. Niektóre firmy bukmacherskie oferują nawet zakłady o wartość NFP.

NFP, ze względu na potencjał do wywracania rynku i robienia sporego zamieszania, jest wykorzystywany przez spekulantów do szybkiego zarobku. Historycznie zdarzało się, że odczyt powodował ruch o setki pipsów w jedną lub drugą stronę w ciągu kilku sekund. W połączeniu z dźwignią finansową może to dać spektakularny rezultat.

Jak trade’ować podczas NFP?

Moje doświadczenie traderskie pokazuje, że najlepiej zajmować pozycję 2-3 minuty przed momentem wydarzenia. Najlepsi spekulanci i roboty handlowe otwierają zlecenia na sekundy przed odczytem. Nie widzę sensu w konkurowaniu z nimi, chyba że posiadasz serwer w budynku obok giełdy w Londynie. Lepiej na spokojnie wejść do gry, gdy spready są na umiarkowanym poziomie.

EURUSD M5 podczas odczytu NFP (tradingview.com, analiza własna)

Powyższa analiza została przeprowadzona dla EURUSD 07.07.2023. Odczyt NFP miał miejsce jak zawsze o 14:30. Przed publikacją raportu rynek wziął rozbieg w kierunku południowym – inwestorzy z dużym kapitałem oraz boty przewidziały odczyt słabszy od spodziewanego i początkowo otwierały pozycje krótkie aby “zrobić miejsce zyskom”. Zajmując pozycje w czasie od 5 do 1 minuty przed odczytem, znaleźlibyśmy się w przedziale 1.0881 – 1.0895. Ustawiając stoplossy na poziomy maksymalny i minimalny z początków sesji londyńskiej, otrzymalibyśmy poziomy 1.09 dla pozycji krótkich, oraz 1.1867 dla długich. Gdybyśmy otworzyli dwie pozycje przeciwstawne, sell zamknąłby się na 1.09, a buy trzymany do wczesnego wieczora dociągnąłby do 1.097, co daje R:R na poziomie nawet 6.43.

Reakcję na raport o zatrudnieniu można podzielić na trzy fale, które nie zawsze, ale często występują:

  • Fala 1: bezpośrednia reakcja na odczyt. W naszym przypadku było to nagłe osłabienie dolara, ponieważ inwestorzy, którzy nie spodziewali się takiego odczytu, zaczęli szybko wyprzedawać amerykańską walutę.
  • Fala 2: korekta w dół spowodowana realizacją zysków spekulantów kupujących. Można próbować mierzyć zasięg ruchu za pomocą poziomów Fibonacciego, jednak nie zalecałbym w tej sytuacji wchodzenia w sell. Korekta może być typu płaskiego, więc to okazja raczej do dobrania longów po niższej cenie.
  • Fala 3: jest to odreagowanie właściwe. Spekulanci krótkoterminowi zrealizowali zyski na korekcie i już nie ma ich na rynku, więc cena euro w dolarach spokojnie może rosnąć w reakcji na słabe dane zza oceanu.

Sesja azjatycka po NFP często cechuje się brakiem jakiejkolwiek logiki, więc pozycje warto zamknąć przed końcem dnia.

Odczyty NFP w USA (myfxbook.com)

Raport NFP często odbiega od oczekiwań, zdarza się też, że po sobie następują dwa odczyty o skrajnie różnym wpływie na rynek.