[Wskaźniki makroekonomiczne] Zamówienia na dobra trwałe

16 lipca, 2023 Autor Patryk Branicki 2

Dobra (środki) trwałe są elementem niemal każdej firmy. Są to artykuły, które nie ulegają natychmiastowemu zużyciu, na przykład maszyny, samochody, komputery, wyposażenie wnętrz, itp. Przedsiębiorstwa z reguły składają nowe zamówienia na tego typu produkty gdy ich sytuacja jest dobra i stabilna, ponieważ zwykle są one drogie. Prawdopodobnie pomogą w rozwoju firmy, a więc też w zwiększeniu zysków. Duża liczba firm, które składają dużo zamówień na drogie artykuły zwiastuje dobrą kondycję gospodarki, a zatem umacnianie się waluty.

Podobnie rzecz ma się z konsumentami. Ludzie kupują np. nowy samochód, gdy finanse ich gospodarstwa domowego są w dobrej sytuacji, oraz prognozy na przyszłość są optymistyczne.

Raport o ilości zamówień na dobra trwałe jest o tyle ważny, że wyprzedza odczyty PKB i produkcji przemysłowej. Dzięki temu można odpowiednio wcześniej przygotować się na nadchodzący scenariusz. Na przykład nagły spadek ilości zamówień na dobra trwałe może zwiastować słabszy odczyt PKB.

EURUSD M5 podczas odczytu raportu o ilości zamówień na dobra trwałe w USA (tradingview.com)

Odczyt wskaźnika ma też pewien wpływ na rynek towarowy. Dobra trwałe trzeba przecież z czegoś wyprodukować, a wzrost liczby zamówień oznacza wzrost zapotrzebowania na surowce.

Notowania litu w czasie odczytu zamówień na dobra trwałe w USA (tradingview.com)

Powyżej można zobaczyć przykład takiego wpływu – lit, który jest używany do produkcji maszyn i elektroniki, zaczął drożeć po odczycie lepszym niż przewidywania. Tego typu reakcji można się spodziewać na rynku metali kolorowych, stali, oraz oczywiście ropy naftowej.