[Wskaźniki techniczne] Average True Range (ATR)

4 listopada, 2023 Autor Patryk Branicki 1

ATR jest wskaźnikiem mierzącym zmienność rynku rozumianą jako średni zasięg ceny w danym czasie. Opiera się na obliczaniu TR, czyli True Range – prawdziwego zasięgu, który jest definiowany następująco:

ATR to po prostu x-okresowa średnia wykładnicza z TR.

Ze względu na swój charakter, ATR jest podobny do ADR. Jest bardziej wielozadaniowym wskaźnikiem, ale posiada kilka wad.

ADRATR
Co pokazuje wskaźnikŚredni dzienny zasięg cenyŚredni zasięg ceny
Luki weekendoweNie uwzględnioneUwzględnione
Kto używaDaytraderzyWszyscy
GOLD D1 ze wskaźnikiem ATR 30 (tradingview.com)

Powyżej widzimy podział wykresu na odcinki odpowiadające wzrostom i spadkom wskazań ATR o okresowości 30. Takie ustawienie jest raczej dla długoterminowego tradingu. Oto, co nam pokazuje:
– ATR rosnące (oznaczone literą B) oznacza dobre warunki dla strategii trend-following, czyli na przykład Ichimoku. Wskazanie nie oznacza konkretnego trendu, a jedynie zwiększoną zmienność. Podczas rosnącego ATR słabiej sprawdzą się strategie scalping-swing, na przykład stochastic+bollinger.
– ATR malejące (oznaczone literą A) oznacza sytuację odwrotną, czyli konsolidację. Strategie trzymające pozycje przez dłuższy czas mogą osiągać nawet i 100% skuteczności, natomiast martyngały niemal natychmiast czyszczą depozyt.

ATR jako trailing stop

ATR może służyć jako pomoc w ustawieniu wielkości kroczącego zlecenia stop. Należy wybrać interwał, okresowość oraz mnożnik w zależności od horyzontu czasowego inwestycji. Im bardziej długoterminowy cel, tym wyższy interwał i wyższa okresowość. Mnożnik określa liczbę wartości ATR, która zostanie dodana do/odjęta od ceny, aby wyznaczyć stop loss. Na przykład przy ATR 14-okresowym na interwale D1 wynoszącym 22 i cenie złota 2000$/oz oraz mnożniku 1 (dodajemy/odejmujemy tylko jedną wartość, czyli 22, w przypadku mnożnika 2, dodawalibyśmy/odejmowalibyśmy 44, itd.), otrzymamy wartość SL 2022 dla pozycji krótkich i 1978 dla długich. Zlecenie obronne należy przesuwać w odległości 22$ od ceny, gdy porusza się ona w pożądanym kierunku. Oczywiście MT4/MT5 ma wbudowaną funkcję robiącą to za nas.

GOLD D1 ze wskaźnikiem ATR-SL i Volatility Stop (tradingview.com)

Na podstawie ATR powstało wiele wskaźników pochodnych. Na przykład cienka czerwona linia widoczna na wykresie powyżej to cena+ATR, cienka niebieska to cena-ATR, natomiast grubsza linia w kolorze niebiesko-czerwonym to wskaźnik Volatility Stop, który jest obliczany na podstawie ATR i ceny.