Raport biznesowo-ekonomiczny 44/2023

6 listopada, 2023 Autor Patryk Branicki 1

Raport biznesowo-ekonomiczny FXsoftware nr 44/2023 (30.10 – 05.11):

 • Odczyt NFP osłabia dolara. EURUSD znalazł się powyżej 1.07.
 • Jen kontynuuje rajd w dół. Prezes BoJ zapowiada, że podwyżek stóp nie będzie.
 • Ropa kontynuuje trend spadkowy mimo zmniejszenia wydobycia w Rosji i Arabii Saudyjskiej.
 • Ceny kakao osiągają ATH. Kawa również w górę. Co to oznacza dla rynku spożywczego?
 • Bitcoin i Ethereum znacznie przebiły rentowność złota.
 • Sam Bankman-Fried uznany winnym oszustw finansowych. Grozi mu 110 lat więzienia.
 • Zmiany w oprocentowaniu lokat. Już nie zobaczymy dwucyfrowych odsetek.
 • Revolut wprowadza Trading Pro – rozwiązanie dla profesjonalnych traderów.
 • Pekao: pożyczka online do 7000zł – do wniosku potrzebny jedynie dowód osobisty.
 • Konglomerat Warrena Buffetta wycofuje się z rynku. Rekordowe zapasy gotówki.
 • Elon Musk otworzył nowy startup związany ze sztuczną inteligencją.

Odczyt NFP osłabia dolara. EURUSD znalazł się powyżej 1.07.

Piątkowy odczyt NFP spowodował największą deprecjację dolara amerykańskiego od tygodni. Miejsc pracy w sektorze pozarolniczym okazało się o 30 tysięcy mniej niż spodziewał się rynek. Tak słabe dane odnotowano ostatnio 3 lata temu. Pozostałe wskaźniki makroekonomiczne również rozczarowują:
Średnie zarobki godzinowe zanotowały wzrost o 4,1% wobec konsensusu 4% (przy zmniejszeniu liczby etatów wzrost średniej płacy jest zjawiskiem niekorzystnym, ponieważ wskazuje na zwolnienia niższego personelu, czyli zatrzymanie rozwoju firm);
Stopa bezrobocia we wrześniu okazała się wyższa od oczekiwań (2,9% wobec 3,8%);

Niekorzystne odczyty wskazują na zbliżające się gorsze czasy dla gospodarki Stanów Zjednoczonych (NFP jest wskaźnikiem wyprzedzającym). Analitycy nie spodziewają się podwyżki stóp procentowych.

EURUSD znalazło się ponad 1.07 (tradingview.com)

Eurodolar został wybity z konsolidacji do poziomów z września tego roku. Obecna formacja może być trzecią falą Elliotta, ale należy pamiętać, że po takim ruchu rynek może zachowywać się nietechnicznie.

Jen kontynuuje rajd w dół. Prezes BoJ zapowiada, że podwyżek stóp nie będzie.

JPY osiąga poziomy najniższe od kilku dekad. Jednocześnie japońskie obligacje osiągnęły rekordową rentowność. Prezes Bank of Japan w trakcie posiedzenia zapowiedział, że zostaną utrzymane ujemne stopy procentowe, co jest ewenementem na skalę światową w warunkach rosnącej inflacji na świecie. Prognozy inflacyjne w kraju kwitnącej wiśni zostały podwyższone do 2,8%, lecz BoJ pozostaje nieugięty.

USDJPY W1 (tradingview.com)

Jen w stosunku do dolara jest najtańszy od 1990 roku. W poprzednim tygodniu został wyrównany poziom 152 JPY/$.

Ropa kontynuuje trend spadkowy mimo spadku wydobycia w Rosji i Arabii Saudyjskiej

Notowania ropy kontynuują spadki. Tydzień na rynku WTI rozpoczął się od poziomu 85$ za baryłkę, następnie cena podążała zgodnie z trendem. Sytuacji nie uratowały nawet pesymistyczne dane dotyczące wydobycia. Rosja i Arabia Saudyjska potwierdziły utrzymanie niższego wydobycia surowca, co spowodowało lekkie odbicie, ale nie miało wpływu na dłuższy termin. Piątkowa sesja została zamknięta poniżej 81$ za baryłkę.

OIL WTI H1 (tradingview.com)

Ceny kakao osiągają ATH. Kawa również w górę. Co to oznacza dla rynku spożywczego?

Cena kakao jest najwyższa w historii. Wpłynęły na nią susza i nagłe wzrosty temperatury na zmianę z ulewnymi deszczami oraz inne objawy zmian klimatycznych. ICCO, czyli Międzynarodowa Organizacja ds. Kakao prognozuje, że światowy deficyt surowca wyniesie ok. 10000 ton.

Kakao MN1 (tradingview.com)

Wyższe ceny na giełdach spowodują wzrost cen słodyczy. Obecnie firmy produkujące łakocie mają jeszcze zapasy kakao, ale taki stan nie potrwa długo. Z kolei kawa jest najdroższa od czerwca.

Kawa W1 (tradingview.com)

Consumer Intelligence NielsenIQ ostrzega, że w wyniku tych czynników ceny m.in. czekolady będą rosnąć. Wobec pogłębiających się zmian klimatu, produkt w tabliczkach może stać się niedługo dobrem luksusowym dla najbogatszych.

Bitcoin i Ethereum znacznie przebiły rentowność złota.

Bitcoin po październikowym rajdzie powrócił do czołówki aktywów z największym ROI. Cyfrowe złoto odnotowało wzrost o ponad 110% w stosunku do stycznia bieżącego roku.

BTCUSD D1 (tradingview.com)

Druga co do wielkości kryptowaluta, Ethereum pozostaje tylko nieznacznie w tyle z ROI wynoszącym lekko ponad 58%. Warto zauważyć, że ETH nie jest obecnie na szczytach, więc wynik może być jeszcze poprawiony w tym roku.

ETHUSD D1 (tradingview.com)

Złoto w tym roku zupełnie nie nadaje się do inwestowania długoterminowego. Od stycznia metal wzrósł na wartości o niecałe 8%, czyli poniżej inflacji. Co ciekawe, w wyniku konsolidacji taki wynik został osiągnięty zarówno od stycznia jak i lutego i… października:

GOLD D1 (tradingview.com)

Sam Bankman-Fried uznany winnym oszustw finansowych. Grozi mu 110 lat więzienia.

Sam Bankman-Fried, zwany królem kryptowalut, został uznany przez sąd w Nowym Jorku winnym jednego z największych oszustw finansowych w USA.

Sam Bankman-Fried okazał się oszustem (youtube.com)

Bankman-Fried jest twórcą giełdy kryptowalut FTX z której wyprowadził miliardy dolarów. Środki klientów były wydawane na inne projekty, ryzykowne inwestycje i prywatne wydatki założyciela. CEO miał zdefraudować środki na łączną kwotę ponad 10 miliardów dolarów, za co grozi mu 110 lat więzienia.

Zmiany w oprocentowaniu lokat. Już nie zobaczymy dwucyfrowych odsetek.

Początek listopada nie jest zbyt pomyślny dla inwestorów preferujących bezpieczne pomnażanie oszczędności. Już nigdzie nie zobaczymy dwucyfrowego oprocentowania lokat, jakie oferował np. bank Credit Agricole. Mimo dwóch obniżek stóp procentowych, CA pozostaje liderem jeśli chodzi o oprocentowanie depozytów czasowych, oferując aż 8% na lokacie na 180 dni, oczywiście z dodatkowymi warunkami. Obecnie, przed środowym (08.11) posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, przeciętne oprocentowanie wynosi 5%.

BankOprocentowanieCzas trwania lokaty
Credit Agricole8%180 dni
Nest Bank7,1%6 miesięcy
Pekao7%6 miesięcy
inBank6,75%3 miesiące
Velo Bank6%3 miesiące
Alior Bank5,5%100 dni
City Handlowy5,3%6 miesięcy
Millenium5,25%6 miesięcy
PKO BP5,25%3 miesiące
Santander5%3 miesiące
mBank5%3 miesiące
ING5%12 miesięcy
BNP Paribas4,5%3 miesiące

Revolut wprowadza Trading Pro – rozwiązanie dla profesjonalnych traderów.

Revolut wprowadził również na polski rynek zestaw narzędzi dla bardziej profesjonalnych traderów – Trading Pro (Inwestycje Pro). Za 15 euro miesięcznie otrzymamy szereg udogodnień:

 • Prowizja na akcje 0,12% zamiast 0,25%.
 • Brak opłaty minimalnej za zlecenie.
 • Podwyższony limit zleceń (1 500 000 euro/1 500 000 dolarów).
 • Terminal oparty o wykresy Tradingview.
 • Zaawansowane narzędzia do analizy technicznej.

Dla użytkowników planu Ultra usługa jest bezpłatna. Czy warto dopłacić? Niedługo opublikujemy szczegóły test nowej oferty fintechu.

Pekao: pożyczka online do 7000zł – do wniosku potrzebny jedynie dowód osobisty.

Bank Peako S.A. wprowadził bardzo ciekawą ofertę pożyczki online. Nie musisz mieć nawet konta w tym banku, aby móc zawnioskować o pożyczkę całkowicie przez internet. Dla pożyczek do 7000 zł wystarczy dostęp do telefonu aby zrobić selfie, dowód osobisty i konto w innym banku do potwierdzenia danych. Z innych zalet, pożyczka jest bez prowizji, RRSO wynosi 12,04%, a jeśli potrzebujesz większej gotówki, w oddziale otrzymasz nawet 250 000 zł. Szczegóły możesz poznać na stronie banku Pekao.

Pożyczka w Pekao nawet dla klientów z ulicy (pekao.com.pl)

Konglomerat Warrena Buffetta wycofuje się z rynku. Rekordowe zapasy gotówki.

Przedsiębiorstwo wyroczni z Omaha wycofuje się z rynku. Ilość aktywów gotówkowych Berkshire Hathaway wynosi obecnie rekordowe 157 miliardów dolarów. Akcje przedsiębiorstwa odnotowały we wrześniu ATH na poziomie 570 tysięcy dolarów.

Berkshire Hathaway akcje 1 kl. D1 (tradingview.com)

Co to oznacza? Buffett wyszedł z pozycji, czyli zrealizował zyski. Możliwe, że nie widzi obecnie dobrej okazji do inwestycji, więc wycofał się z rynku, aby przeczekać gorszy czas.

Elon Musk otworzył nowy startup związany ze sztuczną inteligencją.

CEO Tesli, Twittera (X) i SpaceX zaprezentował nowy startup, xAI, który ma stać się konkurentem największych graczy w segmencie sztucznej inteligencji: Google, Microsoftu, Mety i OpenAI. Model językowy Grok ma być zintegrowany z platformą X w czasie rzeczywistym, co ma mu podobno dać przewagę nad konkurentami.

Elon Musk ogłosił powstanie modelu Grok (twitter.com)

Do czego przyda się nowy chatbot? Grok potrafi odpowiadać z sarkazmem i ma poczucie humoru. Czy to zrewolucjonizuje ludzkość? Nie wiem, chociaż Musk przewiduje, że jego AI przyczyni się do… likwidacji rynku pracy.


Artykuł ma charakter informacyjny, żadna jego część nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, oraz nie stanowi “rekomendacji” w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005r. Nr 206, poz. 1715). Tekst zawiera linki afiliacyjne, które prowadzą do ofert podmiotów trzecich i otrzymam wynagrodzenie jeśli z którejś skorzystasz.