Raport biznesowo-ekonomiczny nr 46/2023

21 listopada, 2023 Autor Patryk Branicki 0
  • Wybory w Argentynie: wygrana libertarianina. Peso argentyńskie najtańsze w historii.
  • EURUSD: odczyty makroekonomiczne osłabiają dolara i wybijają parę z formacji technicznej.
  • Ropa WTI przełamała trend spadkowy trwający od 20 października. Silny wzrost cen.
  • WIG pobił rekord wszech czasów. Teraz to the moon? 😉
  • Polacy bardzo chętnie zmieniają pracę. Ponad 20% zrobiło to w ostatnim półroczu!
  • Już niedługo: supernowoczesne samochody do kupienia online. Co szykuje Amazon?

Wybory w Argentynie: wygrana libertarianina. Peso argentyńskie najtańsze w historii.

USDARS D1 (tradingview.com)

Znamy wyniki wyborów prezydenckich w będącej w permanentnym kryzysie Argentynie. Urząd obejmie Javier Milei, skrajnie prawicowy denialista klimatyczny, który zapowiedział likwidację banku centralnego. Rynek natychmiast zareagował na wybór zwolennika pseudonauki zwanej austriacką “szkołą” “ekonomii”. Cena dolara w stosunku do peso wystrzeliła w kosmos, pokonując osiem zakresów z września.

Symbolem planowanych cięć w gospodarce (na przykład cięcia, a właściwie likwidacji pensji minimalnej) stała się piła łańcuchowa, którą zabierał na przemówienia. Przypomnijmy, że libertarianizm to ideologia, która nie jest traktowana poważnie przez racjonalnych ludzi, a społeczność libertariańską rozwijają głównie internetowe trolle, co pozwala sądzić, że przed nami dalsze osłabianie argentyńskiej waluty.

W 2019 roku wybory prezydenckie w Argentynie również przyciągnęły uwagę całego świata. Były one przełomowe zarówno dla kraju, jak i dla regionu Ameryki Południowej. Zakończyły one 12-letnią dominację konserwatywnej partii politycznej i przekazały władzę lewicowej partii rządzącej. Wygrana Alberto Fernandeza, który został nowym prezydentem kraju, była początkiem ery politycznej dla Argentyny, która właśnie się zakończyła.

Wybór Mileia jest porównywalny do zwycięstwa Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Obie persony są kontrowersyjne, a nowa głowa południowoamerykańskiego państwa może zrobić równie wiele zamieszania w polityce i wokół siebie. Argentyńczycy widocznie też spisali już swój kraj na straty i wybierają dla żartu.

EURUSD: odczyty makroekonomiczne osłabiają dolara i wybijają parę z formacji technicznej.

EURUSD H1 (tradingview.com)

Eurodolar został wybity z trójkąta przez garść niekorzystnych dla amerykańskiej waluty danych makroekonomicznych. Według danych opublikowanych przez U.S. Bureau of Labor Statistics, inflacja wyniosła 0% vs 0,1% m/m oraz 3,2% vs 3,3% y/y, natomiast inflacja bazowa 0,2% vs 0,3% m/m i 3,2% vs 3,3%. CPI również zaskoczyło gorszym wynikiem niż przewidywano. Przyczyny takiego zachowania EURUSD zostały szerzej wyjaśnione w artykule omawiającym wpływ inflacji na rynek.

❌Pomysł na trade został anulowany przez odczyt danych makroekonomicznych. Metody unikania takich sytuacji znajdziesz w artykule opisującym trading w czasie danych.

Ropa WTI przełamała trend spadkowy trwający od 20 października. Silny wzrost cen.

OIL WTI H1 (tradingview.com)

Ropa osiągnęła w czwartek średnioterminowe minimum na poziomie 72,20$ za baryłkę.

✅ Pomysł na trade okazał się nie dość że skuteczny, to jeszcze wynik został dwukrotnie przebity.

Następnie nastąpiła dynamiczna realizacja zysków, w wyniku czego surowiec zyskał aż 8,5%. Okolice 78,5 to silna historyczna strefa s/r i należałoby być ostrożnym z zajmowaniem następnych pozycji.

WIG pobił rekord wszech czasów. Teraz to the moon? 😉

Warszawski Indeks Giełdowy wzrósł w piątkowej sesji prawie do 75k punktów. W obecnym tygodniu indeks przebił ATH na poziomie 75018,06, osiągając 75287,70:

WIG H1 (tradingview.com)

Na GPW trwa hossa od początku października. Wzrost o ponad 10k punktów jest spektakularny i bije na głowę DAX i S&P. W krajach Starej Unii i Stanach Zjednoczonych inflacja została praktycznie pokonana (chociaż oficjelowie Fed zapowiadali w przemowach, że to nie koniec), a to składnia dużych graczy do szukania inwestycji na rynkach o wyższej stopie procentowej, w tym między innymi Polski. Przypomnijmy też, że polski parkiet był mocno niedoceniany po przeniesieniu środków z OFE do IKE.

Polacy bardzo chętnie zmieniają pracę. Ponad 20% zrobiło to w ostatnim półroczu!

Jak informuje Polska Agencja Rozwoju Przemysłu (PARP), w obecnym kwartale aż 20% pracowników zadeklarowało zmianę pracy w ciągu ostatnich 6 miesięcy. 17% zmieniło stanowisko w obecnej firmie.

Najczęstszymi powodami zmiany były oczywiście zbyt niskie zarobki (cóż za zaskoczenie!). Na drugim miejscu znalazła się chęć rozwoju zawodowego. Pracę najchętniej zmieniano w branży hotelarskiej i gastronomicznej (cóż za zaskoczenie!). Na dalszej pozycji uplasował się handel i transport.

Pełna informacja prasowa jest dostępna na stronie: https://www.parp.gov.pl/attachments/article/85311/17%20listopada%20raport%20rynek%20pracy.pdf

Już niedługo: supernowoczesne samochody do kupienia online. Co szykuje Amazon?

Gigant e-commerce Amazon zapowiedział, że będzie można kupić u niego… samochód. Do współpracy wstępnie dołączył Hyundai. Sprzedaż ma ruszyć już w następnym roku. Auta nie będą wysyłane na paczkomat, ale będzie można zamówić ich dostawę do domu, lub odebrać u dealera.

Hyundai z kolei wybrał AWS jako dostawcę chmury oraz będzie umieszczał w swoich autach Alexę. To duży krok w przód, który uczyni pojazdy bardziej interaktywnymi maszynami, które będą potrafiły znacznie więcej niż przemieszczać się z punktu A do punktu B. Decyzja jest dobrą odpowiedzią na zapowiedzi Elona Muska o planowanym zmniejszaniu cen Tesli. Polityka partnerstwa strategicznego pozwoli na zwiększenie jakości produktów, które będą konkurować z produktami Muska jakością zamiast ceną.

Hyundai będzie pierwszym, ale nie jedynym, samochodem dostępnym na platformie zakupowego giganta. Pozwoli to producentom aut na otwarcie się na ogromny rynek e-commerce, a Amazonowi na dywersyfikację oferty, która i tak należy do jednej z najszerszych na świecie. Klienci platformy będą mieli do wyboru szeroką ofertę sposobów płatności, która jest już przecież dawno zintegrowana, wyposażenie, w tym najnowocześniejsze technologie obliczeniowe, chmurowe i pamięciowe, oraz rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i internet of things. Tesle przy takim arsenale wypadają bardzo blado.