Raport biznesowo-ekonomiczny nr 47/2023

29 listopada, 2023 Autor Patryk Branicki 1
  • Kłopoty giełd kryptowalut. Na te platformy trzeba uważać
  • EURUSD pod ważnym oporem. Dolar najtańszy od wielu miesięcy.
  • Stawka 0% VAT na żywność również w 2024? Wpłynął projekt ustawy.
  • Santander wprowadza możliwość handlu BTC i ETH. Śmiały krok, ale nie wszyscy skorzystają.
  • Najnowsze dane GUS na temat wynagrodzeń. Ile zarabia statystyczny Polak?
  • Deflacja w krajach strefy euro i w… Polsce. Ceny w niektórych regionach spadają!

EURUSD pod ważnym oporem. Dolar najtańszy od wielu miesięcy.

EURUSD H1 (tradingview.com)

Eurodolar, po spokojnym tygodniu stabilnego wzrostu, dotarł do ważnego technicznego i psychologicznego wsparcia/oporu na poziomie 1,10. Tu możliwa jest większa realizacja zysków inwestorów kupujących euro za dolary, więc kierunku inwestycji można szukać na południu.

USDPLN D1 (tradingview.com)

Amerykańska waluta jest też wyjątkowo słaba w stosunku do polskiego złotego. Strefa 3,95 – 4,00 często już bywała okolicą w której następował zwrot kursu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że polityka Fed nie sprzyja umacnianiu dolara.

Stawka 0% VAT na żywność również w 2024? Wpłynął projekt ustawy.

PiS złożył projekt ustawy przedłużający obecną stawkę 0% na żywność do 30 czerwca 2024. Zerowa stawka jest tymczasowym rozwiązaniem mającym “złagodzić inflację”, a tak naprawdę zwiększyć marże firm. Przypomnę: na krzywą (nie prostą!) podaży wpływa dużo więcej czynników niż cena, więc obniżenie podatków przesunie ją w prawo, ale tylko chwilowo. Cena będzie dążyć do równowagi, czyli jeśli tylko będzie możliwe, żeby urosła bez negatywnych konsekwencji dla popytu, to tak się stanie. Innymi słowy: jeżeli Kowalski jest w stanie zapłacić za chleb 3zł, to nie ma powodu, żeby sprzedać mu go taniej.

Zwiększenie stawki VAT będzie pretekstem do greedflacji i rynek znów będzie potrzebował czasu, żeby wrócić do równowagi. PiS utrzymuje obniżkę ustawą, a nie rozporządzeniem, więc możliwe, że zostanie wprowadzona z udziałem koalicji, która ma zamiar utworzyć nowy rząd.

Santander wprowadza możliwość handlu BTC i ETH. Śmiały krok, ale nie wszyscy skorzystają.

Santander poinformował w oficjalnym komunikacie, że wprowadza możliwość handlu BTC i ETH, a w ciągu najbliższych kilku miesięcy dołączą do nich również inne kryptowaluty. Wszystkie operacje oraz przechowywanie aktywów będą odbywały się w warunkach ścisłych regulacji, jak na bank przystało. Nie będą jednak dostępne dla każdego. Bank zaoferuje ten typ usług najpierw tylko zamożnym klientom w Szwajcarii.

Bardzo dobrze, że tradycyjne banki zaczynają interesować się branżą kryptowalut. W ostatnich miesiącach miało miejsce sporo włamań na giełdy, przez co traci cała społeczność. Cyfrowe aktywa nie budzą zaufania wśród zwykłych szarych ludzi. Wejście banków do gry może to zmienić.

Najnowsze dane GUS na temat wynagrodzeń. Ile zarabia statystyczny Polak?

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące średniej pensji w Polsce. W październiku wyniosło ono 7544,98, co oznacza wzrost o 12,8% rok do roku.

Co prawda, średnia pensja jest dla większości Polaków abstrakcyjną ciekawostką pozostającą w sferze nieosiągalnych marzeń, ale dobrze się sprawdza jako wskaźnik stanu naszej gospodarki.

Deflacja w krajach strefy euro i w… Polsce. Ceny w niektórych regionach spadają!

Inflacja w krajach strefy euro wyhamowała na dobre. Ceny powróciły do stabilnych poziomów. W Polsce wciąż tego nie widać i w sklepach często trzeba zostawiać co raz więcej. Rok do roku inflacja w naszym kraju wciąż utrzymuje się mocno powyżej 6%, pomimo… deflacji cen producenckich. Firmy nie tak łatwo oddadzą swoje rekordowe marże. Przypomnę, że PKN Orlen notuje ponadprzeciętne zyski od początku wzrostów cen, natomiast Grupa PZU w trzy kwartały b.r. zarobiła więcej niż do tej pory przez którykolwiek cały rok. Drobni przedsiębiorcy również trzymają absurdalne ceny, o czym przekonujemy się podczas jarmarków bożonarodzeniowych. Przykład możesz znaleźć tutaj. Taka sytuacja oznacza, że popyt będzie się osłabiał, a chciwe firmy czeka zderzenie ze ścianą. Ceny i tak wrócą do równowagi rynkowej.

Poziomy inflacji w Europie r/r są obecnie następujące:

Belgia-1,7%
Holandia-1,0%
Dania-0,4%
Włochy1,8%
Szwajcaria2,0%
Łotwa2,3%
Finlandia2,4%
Niemcy3,0%
Litwa3,1%
Portugalia3,2%
Hiszpania3,5%
Irlandia3,6%
Cypr3,6%
Norwegia3,7%
Grecja3,8%
Szwecja4,0%
Francja4,5%
Austria4,9%
Estonia5,0%
Bułgaria5,9%
Polska6,3%
Słowenia6,6%
Chorwacja6,7%
Islandia7,6%
Słowacja7,8%
Rumunia8,3%
Serbia8,4%
Czechy9,5%
Węgry9,6%
Turcja61,5%

Obecnie również deflację mamy w Polsce.

Inflacja producentów (PPI) znajduje się od tygodni poniżej zera, czyli występuje deflacja producencka.