Raport biznesowo-ekonomiczny nr 48/2023

5 grudnia, 2023 Autor Patryk Branicki 1
  • Złoto po raz czwarty puka w najwyższy poziom oporu w historii. Potencjał do absurdalnego wzrostu ceny.
  • Odbicie EURUSD. Scenariusz zrealizowany ✅
  • Inflacja w Polsce przestała spadać. GUS opublikował nowe dane. W porównaniu do innych krajów jest kiepsko. Ceny producenckie wciąż w deflacji.
  • Wyrównanie 500+do 800+ za 2023? – Nie daj się oszukać.

Złoto po raz czwarty puka w najwyższy poziom oporu w historii.

Ceny złota zbliżają się do maksymalnej wartości znanej ludzkości – 2081$/oz. W środę (29.10) szczyt wypadł na poziomie 2052$ i nastąpiło odreagowanie. Formacja uformowała początek piątki Elliotta, co oznacza, że po korekcie (4), może nastąpić jeszcze jedno wybicie (5), którego szczyt ma potencjał do ustanowienia rekordu wszechczasów. Poprzednie próby podejścia w rejon tej strefy miały miejsce w sierpniu 2020, marcu 2022 i maju 2023.

Złoto zyskuje również fundamentalnie. Z prostego powodu: jest kwotowane w dolarach, a dolar jest stosunkowo słaby w ostatnim czasie.

Co raz krótsze odstępy pomiędzy podejściami do oporu oraz co raz niższe lokalne minima mogą oznaczać mega formację trójkąta z zasięgiem na nieznanych dotąd poziomach. Potencjalnie, kruszec może osiągnąć absurdalnie wysokie ceny.

XAUUSD D1 (tradingview.com)

Odbicie EURUSD. Scenariusz zrealizowany ✅

EURUSD H1 (tradingview.com)

Eurodolar zgodnie z przewidywaniami z poprzedniego raportu powędrował w dół. Obecnie nie ma żadnych atrakcyjnych okazji na tej parze.

Inflacja w Polsce przestała spadać. GUS opublikował nowe dane. W porównaniu do innych krajów jest kiepsko. Ceny producenckie wciąż w deflacji.

Inflacja r/r wyniosła w listopadzie 6,5%. W ujęciu miesięcznym odczyt wyniósł 0,7% i był wyższy od przewidywań analityków ponad dwukrotnie.

Inflacja w Polsce m/m (myfxbook.com)

Na tle innych krajów jest to dość kiepski wynik. Przypomnijmy poprzedni raport, w którym zostały zaprezentowane dane Eurostatu, według których inflacja w niektórych krajach osiągnęła poziomy ujemne. Jednocześnie, inflacja producentów zmieniła się w deflację również w Polsce. To oznacza tyle, że ceny dla producentów spadają, a w sklepach rosną. Firmy i przedsiębiorcy wykorzystują niewielką świadomość polskich konsumentów i podnoszą ceny bez uzasadnienia w kosztach.

PPI (inflacja producentów) w Polsce (myfxbook.com)

Taki odczyt jest nie tylko niepomyślny dla portfeli Polaków, ale także dla kursu PLN. Po odczycie USDPLN wrócił do poziomu 3,99, natomiast EURPLN 4,35.

USDPLN M5 (tradingview.com)
EURPLN M5 (tradingview.com)