Raport biznesowo-ekonomiczny nr 49/2023

14 grudnia, 2023 Autor Patryk Branicki 0
  • Złoto z najwyższymi cenami w historii ludzkości. Wciąż są perspektywy do dalszego wzrostu.
  • NFP i inne odczyty wskaźników makroekonomicznych znów zatrząsły rynkiem.

Złoto z najwyższymi cenami w historii ludzkości. Wciąż są perspektywy do dalszego wzrostu.

Złoto osiągnęło w poniedziałek 04.12.2023 najwyższą cenę w historii. Wybicie przebiło nawet przewidywania z poprzedniego raportu, osiągając ATH na poziomie 2146,79 $/oz. Po istnym rajdzie w górę, wyglądającym jak flash crash, kruszec wrócił do “normalnej” ceny poniżej 2050$.

GOLD H1 (tradingview.com)

Przypomnijmy, że wciąż aktualna pozostaje formacja trójkąta wzrostowego, z zasięgiem w okolicach nawet 2600$:

GOLD D1 (tradingview.com)

NFP i inne odczyty wskaźników makroekonomicznych znów zatrząsły rynkiem.

Ostatni tydzień obfitował w odczyty wskaźników makroekonomicznych za oceanem. Ogólnie rzecz biorąc, odczyty zaskoczyły ekonomistów pozytywnie, co spowodowało prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku walutowym. Podczas odczytu NFP dolar umocnił się w stosunku do euro o ponad 40 pipsów w niecałą minutę. Strefa wyznaczona przez spadkową świecę M1 była odwiedzana tego dnia kilka razy:

EURUSD M1 (tradingview.com)

Seria odczytów zaczęła się jak zwykle w czwartek. Initial Jobless Claims i Continuing Jobless Claims pozytywnie zaskoczyły, osiągając odpowiednio o 2000 i 49000 niższe wartości niż oczekiwano. Oznacza to lepszą kondycję rynku pracy w USA niż przewidywali eksperci.

Piątkowe odczyty otworzyła stopa bezrobocia, która siłą rzeczy okazała się niższa niż przewidywano i to o 0,2 pp. Król odczytów, czyli NFP, okazał się o 19000 miejsc lepszy od oczekiwań.

Odczyt NFP (myfxbook.com)