Wyrównanie 500+ do 800 zł za 2023? – Nie daj się oszukać

30 listopada, 2023 Autor Patryk Branicki 1

Po internecie i na grupkach facebookowych krąży informacja o wyrównaniu 500+ do 800zł od sierpnia, czyli od chwili podjęcia uchwały o podniesieniu świadczenia. Na grupie dedykowanej “socjalom” można znaleźć nawet rzekomy formularz “wniosku WYR.8P” który trzeba wypełnić i złożyć w ZUS.

Scam na wyrównanie 800+ (facebook.com)
Fałszywa informacja krążąca po sieci (google.com)

Wpis to oszustwo! Nie będzie żadnego wyrównania świadczenia. Scammer utrzymuje, że pracownicy ZUS niechętnie wydają druk. Niby dlaczego mieli by to robić niechętnie? Po prostu nie ma żadnego druku, a link może prowadzić do zainfekowanego pdfa.

W dzisiejszych czasach, korzystanie z plików PDF stało się powszechne, także wśród osób nietechnicznych. Pliki pdf, podobnie jak dokumenty pakietu Office, mogą zawierać szkodliwy kod JavaScript. Taki kod potrafi ładować zasoby zewnętrzne, przez co może zrobić właściwie wszystko: wykraść hasła oraz dane bankowości, usunąć pliki, czy zaszyfrować cały dysk.

Pod żadnym pozorem nie wolno pobierać tego pliku! Jeśli już to zrobiłeś, natychmiast go usuń i przeskanuj komputer programem antywirusowym.

Grupa “500+, alimenty…” słynie z dużej aktywności skrajnie prawicowych trolli. Większość postów to tzw. baity, czyli prowokacje, mające na celu ośmieszyć osoby słabe i wykluczone. Najlepiej opuścić tę grupę i nigdy nie otwierać podejrzanych plików, ani załączników w poczcie.